SON HABERLER
  • Özel Ürünler Ile Ilgili Tüm Sorularınız Için Bizimle Iletişime Geçebilirsiniz. 0212 256 10 87

NİTRİL KAUÇUK (NBR)

Nitril kauçuk butadien ve akrilonitril monomerlerinin kopolimerizasyonu ile elde edilir. Nitril grubu polar özellik verir, bundan dolayı yağlara, solventlere dayanımı çok iyidir. Özellikle aşınma dayanımı çok iyidir. Yine aynı şekilde NBR hamuruna, PVC ilavesi ile çok iyi ozon dayanımı özellikleri elde edilebilir.

NBR camsı geçiş sıcaklığı Tg, akrilik nitril oranına bağlı olarak, düsük oranlarda (%18) –40ºC’den, yüksek oranlarda pozitif değerlere kadar değişebilmektedir. Akrilik nitril oranına bağlı olarak, yağa, solvente, grese dayanımı artar. Fakat diğer taraftan, nitril kauçuğun soğuğa dayanımı artan akrilik oranı ile azalmaktadır.

Nitril kauçuğun ısıya dayanımı iyidir: 90ºC’de sürekli olarak, 120ºC’de 40 ğün boyunca ve 150ºC’de 3 gün boyunca kullanılabilir. Ozona dayanımı kötüdür, bu yüzden PVC ilavesi yapılır.

NBR, polar olmayan kauçuklara göre önemli oranda yüksek elektrik özelliği gösterir. Bu yüzden elektrik izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. NBR, conta, hortum, taşıyıcı bant, fren balatası imalatında, mil, silindir ve kazan kaplamalarında kullanılmaktadır.

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Isı Dayanımı (ºC) 130 Alkol Dayanımı (20 ºC) İYİ Metal Yapışması MÜKEMMEL
Düşük Sıcaklık Dayanımı (ºC) -20 Keton Dayanımı (20 ºC) YETERSİZ Gaz Geçirgenliği ZAYIF
Ozon Dayanımı ZAYIF Asit Dayanımı İYİ Dielektrik Direnci ZAYIF
Yırtılma Dayanımı ORTA Baz Dayanımı ORTA Yanma Direnci ZAYIF
Aşınma Dayanımı İYİ Yağ Direnci (Astm3, 100 ºC) İYİ Su Dayanımı İYİ
Fiziksel Özellikler İYİ Yakıt Direnci Astm Fuel B, 40ºC İYİ

 

Powered by keepvid themefull earn money